W dobie rosnącej świadomości ekologicznej ludzie coraz częściej decydują się na minimalizm w zakupach. Kupujemy ubrania raz na parę lat, a nie na jeden sezon, dlatego zależy nam by utrzymały ładny wygląd jak najdłużej. W tym celu należy odpowiednio o nie dbać. Każdy materiał cechuje się jednak innymi właściwościami i zaleceniami. Warto zastanowić się nad podstawowymi zasadami pielęgnacji odzieży.

Bawełna to wysoce odporne włókno naturalne. Ubrania bawełniane można prać w temperaturze nawet do 95 stopni. Zwykle jednak nie jest to konieczne, a do usunięcia najtrudniejszych zabrudzeń wystarczy 60 stopni. Należy jednak pamiętać, że tkanina ta łatwo farbuje, zatem odradza się  łączenie elementów o różnych kolorach podczas jednego prania.

Poliester to materiał, którego nie powinno się wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 60 stopni. Ponadto ma tendencję do elektryzowania się, zalecane jest więc stosowanie płynu do tkanin, który zminimalizuje ten problem. Natomiast siateczka z poliestru jest bardzo wrażliwa na działanie ciepła i powinno się czyścić ją w zimnej wodzie. Prasowanie tkaniny o takiej strukturze należy wykonywać „na lewej stronie” i niską temperaturą żelazka.

Elastan to popularny syntetyczny dodatek do materiałów na przykład odzieży sportowej. Zwiększa elastyczność i trwałość. Gdy przekracza 20% składu, wymaga on prania w zimnej wodzie i prasowania „na lewej stronie”. Podobnie jest z nylonem, który dodatkowo jest łatwopalny.

Wełna to naturalne włókno, które może się kurczyć pod wpływem ciepła. Zalecane jest zatem pranie w niskich temperaturach. Prasować powinno się wyłącznie parą lub z użyciem specjalnego programu do wełny.

Len to trwały materiał niepodatny na rozciąganie. Zaleca się czyszczenie ręczne w zimnej wodzie. Należy dobrze rozwiesić go na suszarce, by wysechł naturalnie. Prasowanie powinno się robić „na lewej stronie”.

Jedwab to naturalne włókno, które jest kojarzone z luksusem. Większość pralek posiada program do jedwabiu, który zazwyczaj spełnia swoją funkcję. Biorąc pod uwagę delikatność tej tkaniny, najlepiej jest prać ją ręcznie. Prasowanie jedwabiu jest skomplikowane, należy robić to na jeszcze lekko wilgotnym materiale, a żelazko ustawić na najniższą temperaturę.

Odpowiednia pielęgnacja tkanin pozwala na przedłużenie żywotności ubrań. Dbałość o elementy garderoby to postawa ekonomiczna i ekologiczna.