Zapewnienie bezpieczeństwa zatrudnionym kierowcom tirów nie należy do najłatwiejszych zadań. Z roku na rok rośnie liczba napotykanych zagrożeń, a o wielu z nich nie myśleliśmy jeszcze kilka lat temu. Co możesz zrobić, by skutecznie ochronić pracowników, ładunek i pojazd przed zagrożeniami?

Zabezpieczenia przeciwwłamaniowe 

Wciąż jednym z najczęstszych zagrożeń pozostają włamania, szczególnie podczas snu kierowcy lub kiedy znajduje się on za zakupach. W tym drugim przypadku przynajmniej kierowcy nie grozi szczególne niebezpieczeństwo, jednak jeśli do włamania dochodzi podczas snu, to zagrożone może być nawet jego życie. Jak się przed tym chronić i zapewnić mu bezpieczeństwo?

Miejsce do niedawna stosowanych pasów zajęły specjalne, montowane od wewnątrz antywłamaniowe motylki. Produkowane są w różnych wersjach, dopasowując się do kształtu drzwi i kabiny każdego z modeli samochodów. Taki zestaw kosztuje niewielkie pieniądze, ale pozwala na bezpieczne przespanie nocy – warto jedynie pamiętać o pozostawieniu otwartych wywietrzników powietrza, by w razie użycia gazu czy inne substancji kierowca szybko wrócił do siebie.

Przygotowanie mentalne

Bardzo ważne jest opracowanie planu działania, co powinno się robić, w sytuacji, gdy ktoś niepowołany zdecyduje się na włamanie do samochodu. W większości przypadków plan działania ratuje przed paraliżującym strachem i pozwala na podjęcie racjonalnych decyzji. Taką najczęściej okazuje się ucieczka. Właśnie odpalenie silnika i rozpoczęcie jazdy okazuje się najlepszym wyjściem sytuacji, dzięki któremu kierowca uratuje nie tylko samochód i ładunek, ale przede wszystkim zdrowie i życie. Warto ponadto jak najszybciej powiadomić o zajściu policję, centralę i innych kierowców przez CB radio. Nauczenie takich zachowań swoich kierowców może być dla nich najlepszym zabezpieczeniem, pozwalającym na zachowanie zimnej głowy. Dziś zagrożeń jest więcej niż kiedykolwiek i ignorowanie tematu może przysporzyć wyłącznie problemów i zgryzot. Odpowiedzialny pracodawca z pewnością dostarczy wszystko, co niezbędne, by chronić swoją załogę.